Spojené státy americké, kolem roku 1850. Otrokyně žijící na plantáži v jižním otrokářském státě Kentucky se pokusí se svým šestiletým synem uprchnout na sever do svobodného státu Ohio. Od něho ji dělí stejnojmenná řeka. Při pokusu o její přeplutí naneštěstí utone, ale syn se jako zázrakem zachrání. Ujmou se ho jeho příbuzní - svobodní černí občané státu Ohio. Majitel jižní plantáže však vznese nárok na uprchlé „zboží“ - nechce být přece škodný! I chlapcův otec si přeje jeho návrat k „teplu rodinného krbu“. Platný zákon to dokonce vyžaduje - v USA platí federální Fugitive Slave Act (Zákon o uprchlých otrocích), který nařizoval jejich vydání ze států svobodných, pokud se jim tam povedlo uprchnout, zpět do států otrokářských, k jejich právoplatným vlastníkům. Svobodní chlapcovi příbuzní se však jeho vydání vzpírají. A tak je malý kluk pod namířenými puškami vyrván z kruhu svých příbuzných a pod bajonety eskortován zpět do Kentucky. Aby mohl šťastně a klidně žít spolu se svým otcem pod zářivým jižní sluncem a pálivým bičem otrokáře.

Aplaudující levice

Mnozí Seveřané, mající alespoň špetku svědomí, v první polovině minulého století uprchlé otroky raději skrývali, čímž porušovali Fugitive Slave Act, než aby napomáhali jejich opětovnému zotročení. Myslel jsem si, že každý svobodymilovný člověk s nimi musí sympatizovat. Také jsem si myslel, že emancipace jižních otroků prezidentem Lincolnem a následné zrušení otroctví 13. dodatkem americké ústavy…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte