„Ministerstvo vnitra je tak trochu stát ve státě a já musím mezi své spolupracovníky dostat lidi, kteří toto fungování státu ve státě znají.“ Výrok, se kterým se Stanislav Gross ujal minulý měsíc funkce ministra vnitra, nás tak trochu nese zpět v čase. Všichni Grossovi polistopadoví předchůdci deset let tvrdili, že se legendární „kachlíkárna“ na pražské Letné změnila v normálně fungující demokratický úřad - a najednou se to tu opět začíná hemžit odborníky jako vystřiženými z tuhých let husákovské normalizace.

Opravdový machr

Nový šéf „státu ve státě“ zatím jakékoli své plány tají. Velkou změnu ale udělal hned druhý den po nástupu do funkce. Po osmi letech strávených pod čtyřmi ministry opustil náměstkovské křeslo lidovec Jaroslav Kopřiva. „Je třeba zaměřit se více na otázky bezpečnosti,“ vysvětlil Gross svůj personální tah a na uvolněné místo jmenoval skutečného bezpečnostního machra - bývalého bachaře, absolventa Vysoké školy SNB a člena KSČ Petra Ibla (46). Ten k sobě na vnitro začal okamžitě stahovat profesionály podobného ražení. Stanislav Gross je znám svým výrokem, že čtyřicet let komunismu nezničilo republiku tak jako dekáda polistopadové svobody; proto jeho iblovská volba nepostrádá logiku. Nicméně i v ČSSD se dnes najde pár lidí, kterým toto otevřené vzývání normalizačního ducha neimponuje. „Kdo šel za normalizace dělat bachaře, nemůže mít moji přílišnou důvěru,“ říká například bývalý politický vězeň, disident a donedávna Zemanův…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte