„Dostalo se nám sta dní nedůvěry - zevnitř i zvenčí. Je nejvyšší čas, aby se naši kritici zamysleli nad tím, zda se vlastně naplnily jejich obavy,“ tvrdí rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, jehož koaliční vláda oslaví 13. května sto dní u moci. Koalice Schüsselových „černých“ lidovců (ÖVP) s „modrými“ krajně pravicovými Svobodnými (FPÖ) vznikla přes odpor všech čtrnácti partnerů Vídně v Evropské unii. Sankce, které nově ustavená čtrnáctka uvalila na Rakousko, sice drtivá většina Rakušanů vůbec nepociťuje, to ale nic nemění na solidaritě většiny z nich se svojí osočovanou - podle mnohých neprávem - zemí. Nebýt černo-modré koalice, která občanům nepřestává sugerovat, že nepozvání rakouského velvyslance na recepci s kaviárem je urážkou celého národa, nestál by dopad „bilaterálních opatření“ tzv. EU-14 proti Vídni vlastně za řeč. Halasná protisankční rétorika ale zastiňuje dosavadní práci vlády, která si předsevzala zmodernizovat Rakousko.

Sankce jako tmel

Střízlivý pozorovatel se stěží ubrání dojmu, že Schüsselův tým sankce snad i potřebuje. Jako by byly jakýmsi tmelem dosud nesourodého partnerství „státotvorných“ křesťanských demokratů a po léta opozičních populistů. Nástup Svobodných k moci zůstává pro Schüssela „úplně normální změnou vlády v evropské zemi, která dodržuje své závazky“. Ke kontinuitě se lídr lidovců zavázal i v proevropské preambuli vládního programu, kterou 3. února podepsal i tehdejší šéf FPÖ Jörg Haider. Právě jeho výroky a…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte