Dva lidé se sotva shodnou, co znamená slovo globalizace. V každém případě označuje vetřelce, který se vtírá do našich životů a domovů. A protože jde o neznámou věc, skrývá v sobě možná i hrozbu. Plnou silou vtrhne globalizace do dosud klidné české provincie letos v září při zasedání globálních institucí Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Už dnes však o sobě dává vědět, protože proti konferenci s předstihem demonstrují její odpůrci. Z tvrdosti policejních zásahů je jasné, že globalizace není žádná legrace.

Jen náhoda

Vysvětlit globalizaci se pokusil britský sociolog Zygmunt Bauman. Po konci studené války se podle něho rozpadl dosud přehledně rozdělený bipolární svět. „Vypadá spíš jako pole roztroušených a nesourodých sil, které krystalizují na místech, jež je těžko předpovědět, a získávají impulzy, které nikdo neumí zbrzdit.“ Nad tímto chaosem nemá prý nikdo kontrolu a „nikomu není jasné, jak by tato kontrola měla vypadat“. Bauman tím má na mysli drtivou sílu finančních trhů, které mohou během několika dnů vážně ohrozit ekonomiku velkých států, jako to nedávno poznali v Thajsku, Indonésii či Jižní Koreji. Dotýká se moci internetu, na kterém se během dne mohou tvořit a rozpadat nové organizace. Připomíná život boháčů, kteří z jachty na Floridě řídí podnik někde ve východní Evropě, jehož zaměstnanci nikdy nevědí, zda nepřijdou stisknutím počítačové klávesy o práci a jejich děti o budoucnost. Varuje před mocí televize, která do všech…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte