Pro pochopení melodramatických peripetií „případu Elián“ je zapotřebí si uvědomit výjimečnost postavení kubánského exilu v USA. Kdyby byl tento dnes snad nejslavnější Kubánec třeba Mexičan, nikdy bychom se o něm nedozvěděli - imigrační úřady USA by ho bez velkých cavyků deportovaly zpátky za Río Grande. „Případ Elián“ se ale na druhé straně s nejvyšší pravděpodobností stane také mezníkem, signalizujícím konec této historicky podmíněné výjimečnosti.

Výjimečná menšina

Kubánský exil v USA, to je především prosperující velkoměsto Miami s vlastní „malou Havanou“, příjmy na hlavu daleko převyšujícími jakoukoliv další hispánskou skupinu v USA a vlivem na zahraniční politiku Washingtonu, o němž si mohou nechat jiné nátlakové skupiny v USA jenom zdát. Kubánci bývají označováni za hospodářsky nejúspěšnější poválečné imigranty do Ameriky vůbec. Jejich výjimečnost však spočívá především v desetiletích obratného proplouvání kalnými a emocionálními vodami kubánsko-amerických vztahů. Kubánský exil až dosud těžil ze svého image nesmiřitelného soka Fidela Castra, který si pro své zásluhy v boji proti komunismu zaslouží zvláštní ohledy a privilegia. Automatická politizace každé záležitosti dotýkající se této strategické menšiny ovšem v posledních desetiletích zakrývala postupně se měnící složení, preference a názorové tříbení uvnitř této dynamické komunity.

Špatně rozehraná karta

Zatím poslední karta, na niž až dosud triumfující miamský…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte