Z české počítačové branže přišly tři dobré zprávy naráz. Plzeňští programátoři, kteří si loni založili firmu v slavném kalifornském Silicon Valley, hlásí po roce na americkém trhu úspěch - měsíční tržby 400 tisíc dolarů. Dále: za největší tuzemskou firmu nabízející připojení na internet Czech On Line zaplatil předminulý týden rakouský Telekom Austria rekordní sumu. A minulé úterý ohlásil brněnský koncern Computer Press, do něhož patří například virtuální obchodní dům Vltava nebo internetový reklamní systém Mr.Lin(x), že většinu jeho akcií odkupuje americký fond Bancroft.

Drobný zázrak

Ještě jako student plzeňské elektrotechniky narazil Martin Viktora (26) na obtížný problém. Psal se rok 1995 a do firmy, kde tehdy na půl úvazku pracoval, dorazil coby exotická novinka internet. Jako zkušený programátor se na něj student Viktora připojit uměl - ale jak to zařídit i ostatním, když má každý na svém počítači jiný operační systém? Protože takový univerzální program tehdy nebyl dostupný, s kolegy ho sepsali sami. Zní to jednoduše, ovšem Plzeňští kvůli tomu museli například dešifrovat část výrobního tajemství operačního systému Windows, tzv. zdrojový kód. „Potřebovali jsme rozkrýt jen asi jedno jeho promile,“ upřesňuje Viktora. „Ale i tak to trvalo čtrnáct dní a nebyla to žádná legrace.“ Svůj program - později nazvaný WinRoute - stále vylepšovali, až nakonec Martin Viktora nechal školy a spolu s tehdy 21letým Tomášem Hnetilou založil v roce 1997 Tiny…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte