Vyměnit prezidenta formátu T. G. Masaryka není snadný krok a první republika se na to také chystala patnáct let. Václav Havel odchází z Hradu už za necelé tři roky a diskuse o jeho nástupci začíná. Je to dobře, protože prezidenta masarykovského stylu už nikdy nebudeme mít.

Král odchází

Česká republika měla dva druhy prezidentů. První byli osvoboditelé - Masaryk, Beneš, Havel. V životě na ně dopadala mnohá protivenství, bili se za národ a nakonec mu přinesli osvobození od Habsburků, Němců, respektive komunistů. I když je volil parlament, jejich obliba byla natolik nepochybná, že by jistě byli zvoleni také lidovým hlasováním. Ústavní soudce Vojtěch Cepl dokonce tvrdí, že nepřímá volba poslanci a senátory jejich autoritě osvoboditelů ještě prospěla: byli dosazeni „shora“ stejně jako dříve monarchové. Český prezident ostatně krále připomíná řadou svých pravomocí a výsad, od práva jmenovat předsedu vlády přes vrchní velení vojsk až k vlastní gardě ve speciálních stejnokrojích. Ostatní prezidenti - Hácha a jeho komunističtí nástupci - ovšem nebyli víc než představitelé režimu. Vybrala si je mocenská elita ze svého středu a jejich jedinou kvalifikací de facto bylo, že sloužili Berlínu nebo Moskvě lépe než ostatní. Jakého prezidenta tedy najdeme dnes? Roli osvoboditele by mohla hrát Havlem navržená americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, rozená Korbelová. Dosud nominaci odmítá, ale její příznivci věří, že může názor změnit napřesrok, až…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte