Minulé úterý se Česko znovu po delší době ocitlo v zájmu světových médií. Ani BBC si ve svých zprávách nemohla nevšimnout stotisícového davu, který před českou ambasádou v Havaně projevil svou nevoli „lokajům a loutkám USA“. Ve čtvrtek dokonce kubánská státní televize věnovala spílání pražským kontrarevolucionářům pětihodinovou „diskusi“ v čele se samotným Fidelem Castrem. Důvod? Praha spolu s Varšavou totiž dokázaly v úterý na ženevském fóru OSN prosadit rezoluci odsuzující kubánskou komunistickou diktaturu za pošlapávání základních lidských práv.

Kulatý čtverec

Když byla v roce 1991 na Kubě zatčena, brutálně zbita a následně odsouzena za „lživou propagandu“ na dva roky spisovatelka a vůdčí představitelka proticastrovské opozice Maria Elena Crizová, s tehdejší československou reprezentací (nepočítáme-li čestnou výjimku prezidenta Václava Havla) to ani nehnulo. Už loni ovšem Česko a Polsko úspěšně předložily zasedání komise pro lidská práva OSN protikubánskou rezoluci. A podle diplomatických zvyklostí bylo jasné, že je letos třeba celou akci zopakovat - Castrův režim se totiž bez náznaku ochoty ke změně ke svým občanům chová pořád stejně surově. „Prosadit cokoli vůči Kubě je ale nesmírně obtížné,“ tvrdí náměstek ministra zahraničí Martin Palouš, který v Ženevě rezoluci před plénem uváděl. „Výrazně se tu totiž liší pohled Evropské unie, Spojených států i latinskoamerických zemí. Castrova propaganda hraje na pudy třetího světa.“ Rozdíl mezi…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte