Mexiko je jednou z největších zemí světa o rozloze téměř 2 miliony km2, skládá se z 32 federálních států, má 93 milionů obyvatel a produkuje 420 miliard USD ročně (HDP). Před více než šesti lety řeklo své „ano“ liberalizaci obchodu: spolu s USA a Kanadou podepsalo dohodu o volném obchodu NAFTA (North American Free Trade Agreement, Severoamerická zóna volného obchodu). NAFTA vstoupila v platnost 1. ledna 1994, čímž se vytvořil trh větší než jednotný evropský o hodnotě HDP 6 bilionů dolarů a s 360 miliony obyvatel. Šlo o historicky nejvýznamnější obchodní pakt o liberalizaci mezinárodního obchodu podepsaný mezi rozvinutými tržními ekonomikami a rozvojovou zemí. Jak to vypadá po šesti letech? Na přelomu tisíciletí se bilancují efekty NAFTA na jednotlivé ekonomiky. Názor většiny Mexičanů zní, že NAFTA neměla být podepsána pod tlakem silnějšího souseda pro Mexiko tak nevýhodně. (Pro ilustraci, mexická ekonomika je dvacetkrát menší a osmkrát méně produktivní než americká.)

Porážka odborů

Mexiko je rozděleno na tři mzdové zóny. První, s nejnižší mzdovou úrovní, se skládá z většiny (28) států v Mexiku; druhá zóna zahrnuje kupříkladu Guadalajaru a Monterrey. Třetí zóna, s nejvyšší úrovní minimální mzdy, pokrývá především severní hranici s USA (dlouhou téměř 3300 km), Baja California, Juárez, Nogales, Nuevo Laredo, Reynosa a Matamoros, ale i metropoli Mexico City, Acapulco a některé části na východě okolo přístavu Veracruz. Opravdovou výhodou pro…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte