Ať už si o papežově vystoupení myslíme, co chceme, pro církev měla jeho slova přelomový význam. Po bezmála dvoutisíciletém trvání církev konečně připustila, že se může mýlit. Dokonce i v postojích, které se dříve zdály být neotřesitelné a za něž si mnozí katolíci v minulosti vysloužili pochvalu církevních hodnostářů. No co, řekne si člověk stojící mimo církev, to jsme věděli už dávno. Kdyby církev nebyla tolik zahleděná do sebe, možná by to věděla také.

Násilí ve jménu víry

Velkou nevýhodou, ale zároveň velkou šancí každé omluvy je, že se k minulosti obrací s nadějí, že viník se ze své chyby poučil a pokusí se jí napříště vyvarovat. To ostatně církev vyžaduje i od křesťana, který u ní žádá Boha o odpuštění svých vin. Předpokládali bychom, že se církev od dob „násilí ve jménu služby víry“, jak v projevu řekl papež, od dob inkvizičních procesů, exkomunikací a politikaření nějak zásadně změnila. Vidíme-li hlavní změnu v tom, že dnes již nehoří hranice, pak tomu tak určitě bude. Pokud se ale jedná o změnu vnitřního postoje, zdaleka není možné o nějakém „kopernikovském obratu v církvi“, jak označuje papežovu omluvu italský tisk, mluvit. Nahlédneme-li do některých církevních struktur dnes, zjistíme, že „násilí ve jménu služby víry“ trvá pořád. Dál jsou někteří v církvi nežádoucími osobami, protože mají jiné názory, dál jsou někteří autoři zakazováni a nesmějí publikovat. Mučící nástroje byly vystřídány psychickým nátlakem a vydíráním. ("Myslíš si něco…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte