Zatím pět pacientek z několika set, které podstoupily během minulého roku v Lužické nemocnici v Rumburku gynekologickou operaci, požaduje odškodnění. Po zákroku totiž zjistily, že mají poškozené nervy dolních končetin. Vedení nemocnice přiznalo poruchu jedenáct let starého přístroje a předalo případ pojišťovně, která ochrnutým ženám slíbila náhradu škody. Zákon, kterým se pojišťovna musí řídit, je však přes třicet let starý a výše finančního odškodnění je tedy velmi malá. Ochrnutá žena, která podle neurologů už nikdy nebude moci chodit bez berlí a nevezmou ji zpět do práce, tak dostane přibližně sto šedesát tisíc korun. Kdyby se však rozhodla nemocnici zažalovat, právník by jí mohl vysoudit třeba až šestinásobek - tolik by totiž poškozené pacientce zaplatili ve státech Evropské unie.

Pan Kubr to chápe

Všech pět postižených žen podstoupilo v průběhu loňského roku v Lužické nemocnici gynekologickou operaci. Hned po ní sice hlásily lékařům, že je bolí nohy, služba to však ohodnotila jako „běžnou pooperační slabost“ a poslala je domů. „Každá z pacientek měla problémy trošku jiné, a tak nás vůbec nenapadlo spojovat jejich potíže s operací,“ vysvětluje lhostejný přístup ředitel nemocnice Ota Krejčí. „Když pak lékaři označili za možného viníka potíží přístroj, zavolali jsme opraváře. Ten skutečně zjistil, že jsou vadné elektrody.“ Zatímco rumburští vyšetřovatelé ještě vše zkoumají, nemocnice už má jasno: pacientky poškodil přístroj, ne lékaři. Na…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte