Ministr spravedlnosti Otakar Motejl se soukromě vzbouřil proti politickým praktikám vycházejícím z opoziční smlouvy. Pohrozil demisí, protože se mu nelíbí způsob, jakým premiér Miloš Zeman vyměňuje ministry své vlády. „Uvědomil jsem si, že jsem spoluzodpovědný za politický image státu,“ vysvětlil svou rezignační výhrůžku Motejl. V české realitě jsou však případy, které by seznamu důvodů pro odchod ministra spravedlnosti slušely víc.

Jednoznačná inkvizice

Ve výčtu pohnutek k úvahám o rezignaci Motejl zapomněl především na neuvěřitelně nicotné výsledky dosavadního vyšetřování kauz, v nichž jsou namočeni mocní politici státu. Jde například o Štiřín, údajná černá konta ODS, Bamberg a další. „Ty věci sleduji, mám je pod kontrolou, ale nic konkrétního vám neřeknu,“ odpovídá monotónně Motejl už měsíc na otázku, proč se nepokouší zasáhnout. Jiným důvodem ministrovy nabídky demise mohly být problémy spojené s reformou právního řádu. Ještě nedávno byl Motejl spokojen s tím, jak jeho návrhy změn v soudnictví a trestním řádu procházejí hladce vládou. V březnu ale narazil: sněmovna přerušila projednávání jeho převratné novely trestního řádu a uložila mu vypracovat alternativní návrh. Motejl odmítl, a osud jeho reformních snah je na vodě. To je ovšem vážná věc, neboť ministrova novela trestního řádu vychází z doporučení Rady Evropy a změny požadují také komisaři Evropské unie. Podle nich je nutné, aby se u nás trestní řízení zjednodušilo, zrychlilo, aby…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2779

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte