Nemocnice blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě-Vítkovicích se v březnu stala středem pozornosti. Její ředitel Jaroslav Lux zakázal lékařům provádět potraty, jedině s výjimkou případů, kdy je ohrožen život matky. Tím za svůj ústav nápadně vybočil z dnešní praxe. Dosud se totiž obecně přijímá, že záleží na rozhodnutí každé ženy, zda takový zákrok podstoupí, i každého jednotlivého lékaře, zda je ochoten interrupci provést. Ostravská novinka tak zavdala podnět k diskusi, jestli je takový zákaz přípustný a jestli je vůbec k něčemu dobrý. Zároveň poukázala na nebezpečí jednoduché zkratky - protože se většinou shodneme, že zničit zárodek v těle matky je špatná věc, není nic špatného ani na tom zakázat interrupce.

Chceme hlasitě říci

Prvního března předal ostravský magistrát právo provozovat vítkovickou nemocnici za symbolickou jednu korunu novým majitelům. Vzápětí nový ředitel Lux (loni v červnu byl odvolán z ředitelského místa ostravské fakultní nemocnice) zakázal lékařům provádět potraty. Proč se tak rozhodl? On sám se s novináři odmítá bavit. „Vlastníci to tak chtěli,“ vysvětluje vedoucí jeho kanceláře, bývalý poslanec za ODS a US Josef Ullmann. „Mají totiž negativní postoj k tomu, co se jemně nazývá přerušení těhotenství.“ Kdo jsou noví majitelé? „Akciová společnost Vítkovická nemocnice blahoslavené Marie Antoníny,“ říká Ullmann a odmítá prozradit jména akcionářů, prý si to nepřejí. "Mohu pouze říci, že jsou to tuzemské fyzické osoby a ne žádné…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte