Staré přísloví, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, zažívají na vlastní kůži obyvatelé Svazové republiky Jugoslávie. Každým dnem se propadají do hlubší a hlubší propasti. Průměrný den v Srbsku popsal bělehradský novinář Petar Lukovič takto: „V Bělehradě byl několika dávkami ze samopalu zlikvidován jeden lokální boss, v Pančevu byl postřelen policista, někde ve Vojvodině zabila matka dceru sekerou a bratr zardousil sestru. Na silnici Bělehrad - Smederevo neznámí pachatelé oloupili cestující autobusu.“ Ve večerních zprávách potom ministr informací Alexandar Vučič prohlásil, že „Jugoslávie je bezpečnější než mnohé země, které nás bombardovaly během nespravedlivé agrese NATO, a bezpečnější než mnohé americké kolonie“ (do této kategorie pravděpodobně spadají všechny postkomunistické země, snažící se o reformy a dobré vztahy se Západem). Srbsko se stále více blíží stavu, ze kterého jsou jen dvě východiska: nekonečná vláda Slobodana Miloševiče, nebo občanská válka.

Za vším je CIA

Miloševič ještě zdaleka neprohrál. Ve hře má minimálně tři karty, kterými může porazit celý západní svět, a nekonečně mnoho možností mu na domácí politické scéně nabízejí i jeho amatérští protivníci. Miloševičova strategie je stará už deset let, ale stále funguje: vyvolat konflikt. Miloševič vydatně podporuje napětí v Kosovské Mitrovici, ve třech převážně albánských okresech na jihu Srbska a v Černé Hoře. Ví, že NATO nedovolí přímý útok na Kosovo. Zároveň ale…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte