Neochvějnost opoziční smlouvy se stala námětem řady článků, kritik a komentářů. Trvale vysoké preference stran, které smlouvu uzavřely, ale dokazují, že zmíněné pokusy se minuly účinkem. Jednu z důležitých příčin, proč většina Čechů toleruje ve světě nevídaný politický styl, je třeba hledat v atmosféře této země a historii posledních let.

Klid k práci

Opoziční smlouvu představili její otcové-zakladatelé občanům jako něco, co přinese stabilitu a „klid k práci“. Světlo světa tak znovu spatřil výraz, který patřil k základní jazykové výbavě ideologických mluvčích Husákovy normalizace a reálného socialismu. Proto je právě v této chvíli dobré připomenout, že lidé, kteří připravovali husákovskou normalizaci, nebyli žádní hlupáci. Dokázali opravdu dobře odhadnout, jak se u nás nejlépe vládne. Dobře pochopili vznik samostatné Československé republiky, která byla demokratická více z toho důvodu, že si to přál Masaryk, než aby to žádali sami občané. Pochopili i to, proč jsme národem, který se dávno před příchodem komunismu nejméně ze všech evropských národů hlásil k aktivnímu křesťanství, a odhadli, že morálka bude stále více instinktivní a stále méně zakořeněná v pevném vědomí. Došel jim smysl Heydrichovy korupce českého dělnictva. Došlo jim, že Češi nemají rádi velká slova ani ideály, že neuctívají svoje hrdiny. Pochopili také nesmírnou důležitost promyšlené likvidace elit národa a možných vzorů. Už nacisté ničili i vzory v podobě obyčejných sokolů či…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte