Případ reportéra Andreje Babického, jenž se po ne zcela jasných peripetiích dostal živý z Čečenska domů do Moskvy, upoutal pozornost k obecnějšímu tématu: k osudu válečných korespondentů na ruském území a ke srovnání dnešní situace s podmínkami za Gorbačova. Je rozdíl skutečně markantní? Když se zhruba v polovině 80. let začalo mluvit o glasnosti, sledoval svět tento experiment se značnou nedůvěrou. Uběhlo ale jen pár měsíců a ukázalo se, že to generální tajemník KSSS Michail Gorbačov myslí vážně: jedním z projevů perestrojkového uvolnění byly i reportáže, které z Afghánistánu posílali - což bylo do té doby nemyslitelné - legálně akreditovaní západní dopisovatelé. Jezdilo se tam hlavně formou organizovaných výprav, které létaly z Moskvy. Celá skupina byla pod dozorem sovětských a afghánských důstojníků a na to, že se tito průvodci válečné public relations teprve učili, šlo všechno nebývale hladce. Například reportérka časopisu Newsweek Melinda Liuová popisuje jednu takovou výpravu jako školní výlet: novináři se vrhali na sovětské kolony stahující se na sever, kladli rýpavé dotazy afghánskému prezidentu Nadžíbulláhovi a mohli se podívat i na legendární Most družby spojující Afghánistán ze Sovětským svazem.

Případ Guillo

V době, kdy Melinda Liuová a několik desítek jejích kolegů křižovali Afghánistán pod ochranou sovětských vojáků, seděl v kábulském vězení pětačtyřicetiletý Francouz Alain Jean-Etien Guillo, reportér agentury Sygma. Za mříže se…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte