Na silvestrovskou party mediálních hvězd Sally Quinové a Bena Bradleeho roku 1996 přijíždí v neprůstřelném Cadillaku Fleetwood s „bezpečným“ telefonem pro hovory s prezidentem Madeleine Albrightová, nově jmenovaná ministryně zahraničí, oblečena ve třpytivém černém hedvábí. Za ní zastavuje černý Chevrolet Suburban se čtyřmi agenty bezpečnosti. Lauren Bacallová, Colin Powell a Al Gore už jsou tady. Albrightová bydlí pár bloků odtud v Georgetownu déle než třicet let, ale teprve letos se dostala na seznam pozvaných do snobského klubu. Dnes je tu největší hvězdou. Hollywoodské sudičky inaugurace ministryni příliš neimponují. Má už něco za sebou: doktorát z politických věd a mezinárodních vztahů, práci v Kongresu, službu v Národní bezpečnostní radě za Carterovy vlády, profesuru na Georgetownské univerzitě a velvyslanecký post v OSN. Také radostný život s manželem, třemi dcerami a psem, hluboký smutek z mrtvě narozeného dítěte, bolest a vztek, když ji muž opustil. Albrightová není vizionářkou, jako byl Thomas Jefferson, ani stratégem kalibru Deana Achesona z doby Trumana. Nehoní se za vlastní slávou jako Henry Kissinger za Nixona. Je to státní tajemnice každodenní rutiny a odvážných postojů. Stojí za svým prezidentem a nebojí se riskovat, nebojí se udělat si nepřátele. Pro některé je to „herdekbaba“, ale mnozí se také přesvědčili o ženském kouzlu, kterým dovede zapůsobit. Je milována i srdečně nenáviděna. To platí především ve vztahu k Bosně a její balkánské politice vůbec.

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte