Když vysoký dlouhovlasý student vychrstl kbelík s červenou barvou na bílou zídku brněnského konzulátu Ruské federace a jeho kolegové ji popsali nápisy v azbuce, nechali se klidně natočit televizí. Milan Štefanec, zakladatel spolku Nesehnutí, k akci přizval další své známé, aktivisty různých hnutí a novináře. Protesty proti ruskému postupu v čečenské válce loni v prosinci nakonec podpořily dvě stovky občanů, kteří se svíčkami v rukou drželi před konzulátem celou noc protestní hlídku. Konzul na mladíky podal trestní oznámení a čtyřem z nich dnes za demonstraci hrozí tři roky vězení.

Stromy místo dálnice

Česká policie si k případu vyžádala dokumenty z televizního zpravodajství a na záznamu policisté poznali tři mladíky a dívku. Nebylo to těžké. Například studenta politologie brněnské univerzity Štefance zařadili policisté z pražské centrály mezi „sledované extremisty“ už před několika lety, když se objevil na happeningu proti výrobě kožichů. Skutečnost, že se tak dostal do společnosti radikálních anarchistů, skinheadů a neofašistů, se mu nemusí po demonstraci proti čečenské válce vyplatit. Policejně stíhaný spolek Nesehnutí (zkratka názvu Nezávislé sociálněekologické hnutí) založil Štefanec (26) s dalším studentem Martinem Anderem v Brně před třemi lety, pobočky zřídili v Napajedlích a Bystřici pod Hostýnem. Řada členů začínala v ekologickém Hnutí Duha, začali se ale více věnovat lidským právům. Nesehnutí organizují happeningy a pouliční divadelní…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte