Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Večer pro Raymonda Rehnicera

Na začátku února uplynul rok od smrti sarajevského urbanisty a spisovatele Raymonda Rehnicera, pozoruhodného muže, který se po zničení svého milovaného města v roce 1992 rozhodl žít v Praze. Zdejší kulturní společnost v něm získala cenného partnera, příjemného a srdečného společníka, oblíbeného pedagoga a diskutéra. Především však myslitele, schopného vnášet do českého prostředí onen druh uvažování, kterému je vlastní otevřenost ke světu a neklidná a nikdy nenasycená intelektuální zvědavost. Rehnicer na vlastní kůži prožil barbarský vpád do svého multikulturního města, byl svědkem jeho destrukce, viděl, jak jsou obyvatelé rozdělováni a hodnoceni podle nacionálního klíče a jak ten rozhoduje o právu na přežití. Jeho etnický původ byl židovský; narodil se v Chorvatsku, vyrůstal v Srbsku, žil v Bosně, označoval se za „Jugoslávce“, ale pocitem a přesvědčením byl sarajevský kosmopolita. Rehnicer ve svém pražském exilu naléhavě vystupoval na obranu hodnot, jejichž zhroucení zažil. Jeho první česká kniha Tráva a sloni (1993) obsahovala ve své deníkové části jedno z prvních literárních svědectví z bosenské války, esejistická část hledala její kořeny a zdroje. Rehnicer je jednoznačně viděl v náklonnosti k nacionalistické nákaze, která podle něj tvoří smrtelný hřích evropské civilizace. On sám toužil po tolerantní a multikulturní společnosti, rozvíjející se v kultivované soutěži a kooperaci etnik a vyznání, setkávajících se na svobodném území města. Svou konkrétní „utopii“…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte