Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Sovětský Vietnam

V mrazivém únorovém dopoledni se u kyjevského pomníku Neznámého vojína sešla skupinka lidí. V rychlosti položili věnce a spěchají dále, aby totéž zopakovali u skromného památníku afghánské války. Téměř všichni jsou veterány této dobrodružné anabáze. Prošedivělé vlasy, řády a frekventované důstojnické epolety však napovídají, že nejde o obyčejné bojovníky, ale povětšinou o funkcionáře Svazu veteránů Afghánistánu. Chtějí vzdát hold svým méně šťastným kamarádům, vypít společně pár skleniček vodky a přitom si popovídat o problémech, které trápí jejich organizace. Veteráni - včetně někdejšího velitele „omezeného kontingentu sovětských vojsk“ generála Borise Gromova - působí unaveně a rezignovaně. Na odpolední tiskovce je nejhovornější osobou zpěvák Slavomír Kobzon, který svého času v Afghánistánu uspořádal několik pěveckých estrád. Nyní se prohlašuje za veterána a s oblibou stírá novináře slovy „vy jste tam nebojoval, tak co o tom můžete vědět“. Sami vojáci ale raději mlčí, válku považují za svoji intimní věc.

Když přišel krach

Minulé pondělí si nejenom Rusko, ale i většina členských zemí Společenství nezávislých států připomněly desáté výročí odchodu posledního vojáka z Afghánistánu (15. února 1989 jím byl právě generál Gromov). To už je dost dlouhá doba na to, aby bylo možné bilancovat „afghánský syndrom“.Afghánistánu se s oblibou říká „sovětský Vietnam“. Pravdou je, že z politického hlediska si byly obě války velmi podobné. Jak vláda USA, tak…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte