Není to tak dávno, kdy se na filozofických fakultách našich univerzit (i když nikoli na katedrách anglistiky) kladla studentům záludná otázka: Je v americké literatuře možný socialistický realismus? Zaskočeným posluchačům bylo po chvíli trapného ticha sděleno, že jakpak by ne - podívejte se kupříkladu na Hrozny hněvu Johna Steinbecka, kde autor nejen kritizuje vykořisťovatelskou kapitalistickou společnost, ale též poukazuje na cesty k nápravě, zejména na organizovaný třídní boj. Názornější příklad marxisticky chápané literatury v české minulosti snad ani najít nelze a nechuť k zideologizovaným přístupům k slovesnému umění je ve světle středoevropských dějin zcela zřejmý. Ne tak ve Spojených státech amerických.

Dějiny psali vítězovéPostmoderní literárněkritická teorie s sebou přinesla nejen smrt kantovské estetiky a ideje krásna, ale i nivelizaci žánrů a odbourávání nároků na formální aspekty daného díla. Takže na stejné úrovni stojí jak vrcholná řecká tragédie, tak žalářový záznam neznámého čínského imigranta z minulého století. A protože po staletí byly potlačovány hlasy nejrůznějších menšin (vždyť Michel Foucault kdysi prohlásil, že moc funguje prostřednictvím psaného projevu, a tudíž jak oficiální historii, tak respektovanou beletrii psali vítězové), je jím nyní v americké demokracii nutno poskytnout patřičný prostor. Což je mimochodem ústřední motto celého systému „politické korektnosti“.Na první poslech nezní takové teze špatně: dát…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte