Jak lvové bijem o mříže, jak lvové v kleci jatí. Možná něco takového cítili mnozí delegáti před víkendovým sjezdem Unie svobody v Nymburku. Klecí, v níž byli chyceni, pak byl pocit, že se strana bude muset během soboty a neděle rozhodnout, kterému křídlu dá přednost, zda tomu, jež by raději spolupracovalo se sociální demokracií, nebo tomu, které se otáčí za Václavem Klausem.

Příliš silný předseda

Několik měsíců před republikovým shromážděním teprve rok staré strany se skutečně zdálo, že jejím jediným smyslem je přidat se k těm vlevo, nebo vpravo. Paradoxní přitom bylo, že ani Miloš Zeman, ani Václav Klaus Unii svobody nikam nezvali. Vlastně jediná strana, která cosi v tomto duchu nabízela, byli lidovci. Ti, jak známo, ve vládě nejsou, ale rádi by do ní vstoupili. Protože se jim tam nechce za podpory komunistů, potřebují unionisty.Hlavně v médiích byl vybudován pocit, že menšinová vláda, držená opoziční smlouvou, má své dny nahnuté a už už se chystá nějaká změna. Pak se zdálo přirozené, že nejdůležitějším výsledkem setkání US v Nymburku může být buď vítězství Vladimíra Mlynáře (levé křídlo), nebo Václava Krásy (pravé křídlo). Do unie byla opět vkládána jakási očekávání jako už před rokem, těsně po jejím vzniku. Orientace se měla měnit podle jmen čerstvě zvolených místopředsedů. Staronový předseda Jan Ruml byl jistý předem. Nikdo proti němu nekandidoval, takže se skutečný střet o hlavu strany, o její novou orientaci, odkládá o rok. Obava…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte