Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Neporazitelný Jaromír

Nové vedení Českých drah stáhlo žalobu na Odborové sdružení železničářů kvůli stávce z února 1997. Tehdy odboráři pod vedením „železného muže“ Jaromíra Duška zastavili téměř na týden všechny vlaky v republice. Dvouletý soudní spor o tuto akci nyní skončil bez výsledku. Očekávání, že autorita soudu rozhodne, jak a kdy je v Česku možné stávkovat, zůstalo nenaplněno.

Zítra vlaky nepojedou

Všechny vlaky se v Česku zastavily v noci 4. února 1997. Nikdo z tehdejších šéfů železnice to nečekal: do konce kolektivního vyjednávání (jehož krach je zatím v Česku jediným zákonným důvodem stávky) zbývaly ještě téměř dva měsíce. Odboráři ale tvrdili, že nestávkují kvůli platům, nýbrž kvůli své nespokojenosti s navrženou koncepcí železniční reformy. Tehdejší ředitel Českých drah (ČD) Rudolf Mládek totiž mimo jiné zamýšlel zeštíhlit stotisícovou armádu železničářů o třetinu, a odbory to označily za plán na likvidaci podniku. Měly už ovšem zkušenost, jak se podobným návrhům bránit. Velké propouštění ze ztrátového kolosu plánoval hned v roce 1995 Mládkův předchůdce Emanuel Šíp. Na jaře pětadevadesátého stačilo odborářům stávkou jen vyhrožovat - po nočních Klausových telefonátech s Duškem vláda Šípovu koncepci smetla ze stolu a znechucený ředitel rezignoval. O dva roky později byl kabinet zpočátku přece jen tvrdší, a Duškovy odbory si tudíž musely osvědčený scénář vyzkoušet naostro. Vedení drah se bránilo žalobou: stávka podle něj byla nelegální. Česká ústava totiž…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte