Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

David, Goliáš a Jan Žižka

Na začátku roku 1998 proběhla tiskem zpráva o tom, že Okresní úřad v Českých Budějovicích uvažuje o zrušení Památníku Jana Žižky z Trocnova jako národní kulturní památky.Co je to Památník Jana Žižky z Trocnova? Patnáctihektarový areál, který je nejenom oblíbeným cílem školních výprav, ale i nedělních výletníků z širokého okolí. Je tu muzeum, archeologické vykopávky statků z patnáctého století, poněkud předimenzovaná socha ze století dvacátého a dub, pod jehož předchůdcem se Žižka údajně narodil, když jeho matka nestihla doběhnout domů z pole. To vše obklopeno loukami, rybníčky a krásnými starými duby. Památka Žižkova dubu se uchovala během staletí protireformace, a než ho katolíci porazili, řezali si z něj prý lidé větve na topůrka kladiv a dalších nástrojů, protože věřili, že tak Žižkova síla přejde i na ně… Bydlíme dva kilometry odtud a pravidelně tudy chodíme na vlak do Českých Budějovic.Články upozorňovaly, že úřad nemá dostatek prostředků na údržbu areálu, a naznačovaly, že bude možná rozparcelován a muzeum zrušeno. Vidina disneylandu či chatové kolonie za humny mě nakonec vyburcovala. Začala jsem se o věc zajímat a zjistila jsem, že okresní úřad o zrušení areálu skutečně požádal. V dopise z 1. 12. 1997 dokonce píše referát regionálního rozvoje náměstkovi ministra kultury Novákovi, že od roku 1989 „žádal o zrušení areálu jako národní kulturní památky již několikrát“. V tomto dopise o něj žádá opět a dodává, že "se snaží…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte