Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Nést alespoň jednou odpovědnost

MICHAEL D. HAUSFELD (*1946 v New Yorku) je partnerem v newyorské právnické kanceláři Cohen, Milstein, Hausfeld & Toll's. Patří mezi první desítku amerických advokátů specializujících se na občanské právo. Předmětem jeho zájmu je obrana spotřebitelských práv a životního prostředí, podvody s cennými papíry, antitrustové spory apod.; zastupuje drobné podnikatele, menšiny, akcionáře, spotřebitele, komunity a instituce. Jeden z jeho kolegů ho nedávno ve Washington Post popsal jako právníka, kterého „napadají věci, jež jiné právníky nenapadnou, protože jim vytloukli originalitu myšlení z hlavy už na fakultě“. M. D. Hausfeld se jako jeden z prvních začal zabývat hromadnými žalobami na obranu obětí zločinů proti lidskosti z let 1941–45. Pozornost světové veřejnosti si získal zejména případem hromadné žaloby obětí holocaustu vůči švýcarským bankám. Nyní pracuje na zastupování českých a polských občanů nasazených za 2. světové války na nucené práce v Německu. Rozhovor byl veden několik dní před posledním rozhodnutím německé vlády o jejich odškodnění.

Německá vláda je tlačena k odškodnění obětí nucené a otrocké práce pro nacisty za 2. světové války. Zřejmě tak učiní pod hrozbou hromadných žalob v USA. Můžete popsat techniku hromadné žaloby?

Není to nic složitého. Na počátku se právo týkalo výhradně vztahu mezi dvěma individui. Jeden člověk poškodil jiného člověka, také objektem práva byl jedinec, jeho odškodnění, náprava toho, co…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].