MICHAEL D. HAUSFELD (*1946 v New Yorku) je partnerem v newyorské právnické kanceláři Cohen, Milstein, Hausfeld & Toll's. Patří mezi první desítku amerických advokátů specializujících se na občanské právo. Předmětem jeho zájmu je obrana spotřebitelských práv a životního prostředí, podvody s cennými papíry, antitrustové spory apod.; zastupuje drobné podnikatele, menšiny, akcionáře, spotřebitele, komunity a instituce. Jeden z jeho kolegů ho nedávno ve Washington Post popsal jako právníka, kterého „napadají věci, jež jiné právníky nenapadnou, protože jim vytloukli originalitu myšlení z hlavy už na fakultě“. M. D. Hausfeld se jako jeden z prvních začal zabývat hromadnými žalobami na obranu obětí zločinů proti lidskosti z let 1941–45. Pozornost světové veřejnosti si získal zejména případem hromadné žaloby obětí holocaustu vůči švýcarským bankám. Nyní pracuje na zastupování českých a polských občanů nasazených za 2. světové války na nucené práce v Německu. Rozhovor byl veden několik dní před posledním rozhodnutím německé vlády o jejich odškodnění.

Německá vláda je tlačena k odškodnění obětí nucené a otrocké práce pro nacisty za 2. světové války. Zřejmě tak učiní pod hrozbou hromadných žalob v USA. Můžete popsat techniku hromadné žaloby?

Není to nic složitého. Na počátku se právo týkalo výhradně vztahu mezi dvěma individui. Jeden člověk poškodil jiného člověka, také objektem práva byl jedinec, jeho odškodnění, náprava toho, co…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte