Má svět seškrtat dotace na zemědělství a odbourat cla na potraviny? Určitě ano, říkají Američané. V žádném případě, oponují Evropané. Američany podporuje skupina šestnácti největších zemědělských vývozců (v čele s Austrálií, Kanadou a Brazílií) a všichni stoupenci svobodného obchodu: míří především na Evropskou unii a její Společnou zemědělskou politiku (CAP). Na straně Evropanů stojí spotřebitelské organizace a Greenpeace: míří pro změnu na proslulý americký koncern Monsanto, z jehož geneticky upravených potravin mají obavy. Toto dilema patří mezi hlavní témata, o nichž minulý týden začala Světová obchodní organizace (WTO) jednat v Seattlu. Na zemědělství se toto zasedání „udělá, nebo oddělá (make or break)“, věštil před začátkem britský The Economist. Zároveň upozornil na ohlášených sto tisíc demonstrantů proti globalizaci: pokud se jim podaří získat mediální podporu, nakonec se politici leknou a jednání v Seattlu skončí fiaskem, tedy neslanou nemastnou dohodou. Minulý týden mu dává za pravdu.

Největší v dějinách

V lednu prohlásila americká vyjednavačka Charlene Barshefská (proslavená letošním úspěšným jednáním s Čínou o liberalizaci obchodu) pro zdejší The Seattle Times, že jednání Světové obchodní organizace bude „tou největší obchodní událostí, jaká se kdy odehrála na území Spojených států“. Místní reportéři obšírně líčili, že Seattle, ležící na západním pobřeží u hranic s Kanadou, byl vybrán coby známé obchodní centrum (má zde sídlo Boeing…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte