Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Z historie Microsoftu

„Jak většina z vás dobře ví, málokdo platí za software. Počítač se koupit musí, ale programy je možné jednoduše zkopírovat… Upřímně řečeno, to, co děláte, je krádež.“ Píše se rok 1976 a mladý počítačový nadšenec Bill Gates napomíná v otevřeném dopise fanoušky domácích mikropočítačů za kopírování programu BASIC - hlavního produktu jeho zbrusu nové firmy Micro-soft. Začíná nová éra počítačového průmyslu, éra nezávislého komerčního software.

Kdo stál v cestě

Programy byly do té doby součástí nákupu velkých sálových počítačů, nový trend mikropočítačů (později přejmenovaných na osobní počítače - PC) to ale rychle změnil. S nástupem standardu IBM PC počátkem 80. let softwarový trh přímo explodoval. O dvacet let později je Microsoft soudně uznaným monopolem amerického, a v důsledku i celosvětového softwarového trhu. Nabízí produkty téměř ve všech oblastech „krabicového software“ a jeho programy běží na 95 % počítačů na světě. Bill Gates je nejbohatším člověkem planety. Cesta pihovatého studenta na vrchol si zaslouží bližší prozkoumání. Bill Gates se totiž rád prezentuje jako geniální vizionář a inovátor, svůj úspěch ale postavil hlavně na troše štěstí a na velkém obchodním talentu.Pro úspěšné počítače IBM PC po dlouhou dobu existoval pouze jediný operační systém, MS DOS (diskový operační systém) od Microsoftu, který firma IBM vybrala pro svůj první model. Microsoft tak získal velký náskok a Bill Gates si dal dobrý pozor, aby ho už nikdy neztratil.…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte