Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Posvátná půda a posvátný monopol

Je Česká republika liberálnější než Evropská unie? Podle vyjádření tuzemských politiků, především z ODS, na adresu „bruselského socialismu“ by se zdálo, že určitě ano. „S lecčím, co dělá Evropská unie, nesouhlasím. Jsem dostatečně zodpovědný člověk, abych se rozhodl o koupi jablka. Nemusí za mě rozhodovat úředník,“ prohlásil například v září místopředseda ODS Miroslav Macek, když v rozhovoru pro Respekt vysvětloval, proč podle něj není třeba do EU spěchat.Udržení svobody podnikání by tedy logicky mělo být českým „národním zájmem“ a po vstupu do Unie by měla republika v tomto směru pro sebe žádat co nejvíce výjimek. Vládní materiály, podle nichž už rok s Evropskou unií vyjednáváme (tzv. poziční dokumenty), však ukazují pravý opak. Našimi národními zájmy v ekonomice jsou především obrana české půdy a chalup před cizinci, udržení regulovaných cen a podpora monopolních podniků.

Svobody a byrokrati

Jak tedy vypadají české národní zájmy při jednání s Unií? V jejich čele stojí žádost o zákaz prodeje půdy a rekreačních chalup cizincům. Podobnou výjimku chtějí i ostatní uchazečské státy (viz rámeček), například Maďaři hodlají omezit prodej zemědělské půdy ještě na deset let po vstupu, Poláci dokonce až na osmnáct let. Česká republika jako jediná v oficiálních dokumentech předaných do Bruselu neříká konkrétní cifru, vládní politici ale naznačují, že by mohlo jít o pět až deset let. Tato výjimka míří na samé jádro evropského trhu, tvořené čtyřmi základními…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte