Z věže jestřebského kostelíka Panny Marie se na svahy jesenických kopců snáší po šedesáti letech opět hlas zvonu. Obci a kapli jej věnoval místní soukromý zemědělec Josef Jokl (80). Ušetřit potřebných sto dvacet tisíc mu trvalo něco přes dvacet let. Ale že zvon jednou koupí, k tomu se rozhodl už v roce 1966, po dramatickém incidentu s tehdejší mocí, kdy už se loučil se životem. „Jako jediný z obce jsem odmítl vstoupit do družstva i do statku a navíc jsem zůstal křesťanem,“ vzpomíná stařec. „Za to mě jednou v noci odvlekli do lesa a vyhrožovali, že mě zastřelí. Napadlo mě, že pokud přežiji, musím se Bohu nějak odvděčit.“ Estébáci svůj slib nakonec nesplnili, Josef Jokl ano.

Co po mně zbude

Drobný, neobyčejně vitální farmář vítá návštěvníky se širokým úsměvem. Rád si s nimi povídá. Po celých čtyřicet let totality byl odkázán pouze na svých sedm hektarů a několik krav, které mu komunisté milostivě ponechali. Navíc neživil jen sám sebe, ale i mentálně postiženého bratra, o kterého se stará dodnes. Přesto na minulost nevzpomíná zatrpkle: „Vždy jsem nás dokázal uživit,“ říká a s pýchou ukazuje svého stařičkého koně, kterého se nevzdal ani ve zlých časech. Dnes by si mohl koupit lepší traktor nebo novější automobil, ale nemá zájem. Raději z výnosů malého hospodářství a svého čtyřtisícového důchodu nastřádal na kostelní zvon. Za ten, který z věže místní kaple Panny Marie sundali nacisté během války. „Byl to dar jak vesnici, tak Bohu,“ říká pan Jokl.…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte