V Česku se pohybuje tolik ruských špionů, že bychom se kvůli tomu mohli stát pro partnery z NATO nedůvěryhodnou zemí. Tento ostrý soud pronesl před čtrnácti dny místopředseda sněmovny Ivan Langer. Vycházel přitom z tajných zpráv BIS na toto téma. Za poslední měsíc byly zveřejněny dvě. Jednu publikoval před měsícem Respekt (č. 39), druhou o čtrnáct dní později britský The Sunday Telegraph. Dokument získaný Respektem vznikl v roce 1997, „britskou“ zprávu sepsala BIS o dva roky dříve. Oba materiály ale konstatují v podstatě totéž: po nástupu Jevgenije Primakova do funkce ruského ministra zahraničí v roce 1994 se masivně zvýšily počty ruských zpravodajců v České republice a jejich aktivita. Podle dokumentu citovaného v Sunday Telegraph měla ruská ambasáda v Praze sto sedmdesát zaměstnanců, zpráva z roku 1997 hovoří už o čtyřech stovkách. Zjistit, kolik lidí tam pracuje dnes, je nemožné: velvyslanec Nikolaj Rjabov považuje počet svých podřízených za údaj, který se nesděluje.

Boj o vliv

Obě zprávy také upozorňují na to, že naše území je pro ruské rozvědčíky ideální základnou. Po letech okupace to zde dobře znají, cítí se tu bezpečně, sousedíme s Německem, je to odtud kousek do Paříže a vlastně i do Londýna. Navíc zde mohou pracovat bez velkého rizika: za desetiletou existenci svobodné republiky jsme vyhostili pouze jednoho ruského „diplomata“ (ze západoevropských zemí…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2852

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte