Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

De facto neexistující

Pražská návštěva čečenského ministra zahraničí Achmadova proběhla před týdnem zhruba tak nestandardně, jak se na reprezentanta nestandardního státu sluší. Nebyl přijat svým kolegou-ministrem, ale úředníkem ministerstva, podobně jako předtím ve Francii, a Rusko protestovalo, podobně jako vůči Francii. Nicméně domácí debata okolo celé věci pomohla leccos osvětlit. Ukázkou je Klausův výrok v citaci Lidových novin (15. 11.): „Předseda sněmovny Václav Klaus přiznal, že to, co se děje v Čečensku, je hrozné. Odmítl ale způsob řešení, jakým je návštěva ministra zahraničí státu, který de facto ani neexistuje.“ Pozastavme se nad třemi body tohoto výroku. Vztahy s nestandardními státy, se státy, které „de facto ani neexistují“, představují skutečně problém. De facto neexistující Čínská republika na Tchaj-wanu u nás nemá ambasádu, ale jen obchodní zastupitelství (proč by ji také měla mít, když podle vlastních argumentů zastupuje jedinou Čínu, a tak čeká, až pekingští soudruzi vyklidí budovu v pražských Dejvicích, řekl by Henry Kissinger). De facto neexistující Tibet nemá ani to. Naproti tomu de facto neexistující palestinský stát má u nás velvyslanectví již od roku 1988. Setkáváme se tu nikoliv s dvojím, ale přinejmenším s trojím metrem. V praxi to dobře ilustrují mapy. Kdyby například Václav Havel navštívil k miléniu Svatou zemi a ocitl by se v Betlémě, mohl by si dovolit luxus virtuálního cestování: podle palestinské mapy by byl ve Státě Palestina (který zatím neexistuje), podle…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte