Klasik vojenské vědy Karl von Clausewitz proslul definicí, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky. S trochou nadsázky by se teď mohlo na Balkáně říkat, že měnová politika je pokračováním či náhražkou války jinými prostředky. Nebo z jiného konce: zatímco ještě loni zápasily země Evropské unie o to, která z nich splní kritéria společné měny, tedy jak velký bude „euroland“, nyní se zóna společné evropské měny rozšiřuje neformálně. Německá marka - čili budoucí euro - už víceméně platí v Bosně a Hercegovině, Kosovu a Černé Hoře. Tyto případy nemůžeme házet do jednoho pytle. Bosna zavedením marky prakticky jen legalizovala již běžící praxi. V Kosovu byla marka nadekretována z rozhodnutí spojenců, okupačních sil. A Černá Hora sleduje zavedením marky nejenom hospodářské zájmy, nýbrž i další oslabení federálního pouta se Srbskem. Ale přesto se ukazují určité trendy.

Paralelně…

Podívejme se hlavně na Černou Horu. Ta nyní zavedla paralelní měnu v podobě německé marky. Chce tak uchránit svou ekonomiku (nebo to, co z ní po deseti letech válek a sankcí zbylo) před inflačními tlaky ze Srbska. Miloševičem ovládaná federální centrální banka totiž začala „léčit“ hospodářství svým oblíbeným způsobem - inflací. Od konce války v Kosovu klesl dinár na setinu své hodnoty. V systému paralelní měny se mohou veškeré platby provádět v dinárech nebo v markách, podle kurzu, který určí černohorská vláda dle potřeby (v krajním, ale ne nepravděpodobném případě i…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte