Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Zakleté banky

Japonské hospodářství stagnuje nebo klesá již od počátku 90. let. Nepříznivý vývoj druhé nejsilnější světové ekonomiky se pochopitelně netýká pouze Japonců samotných. Souvisí s ním otázka, kam se bude ubírat vývoj v celé Asii, kam se pohnou ceny surovin a ropy na celém světě a desítky či stovky dalších záležitostí. Vleklá stagnace Japonska vznikla spojením mnoha faktorů. Především splaskla bublina nafouknutá velikášskými a neobezřetnými investicemi do nemovitostí, což vedlo k pádu akcií a nárůstu špatných úvěrů. Japonci také v prvních letech krize zvolili špatnou měnovou politiku, nadále se zhoršuje skleróza průmyslově-finančních konglomerátů keiretsu, navíc vláda i podniky již koncem 80. let zcela špatně odhadly vývoj v nejnovějších technologiích. Výsledkem je skepse a neochota spotřebitelů nakupovat zboží.

Bankovní fúze nestačí

Minulý čtvrtek japonská vláda oznámila, že podpoří ekonomiku další, od roku 1991 v pořadí již devátou finanční injekcí, která má oživit spotřebu. Rekordní suma činí celých 171 miliard dolarů. Investovat se bude tradičně do veřejných výdajů a veřejných prací. Část peněz bude sloužit úvěrovým garancím a dlouhodobým vládním i soukromým investičním projektům. Oživující balíček má podle komentátorů především obnovit víru, že vláda je dost kvalifikovaná, aby obrátila nepříznivý vývoj. Nejde tedy pouze o přímé oživení poptávky, ale o pokus vrátit Japoncům sebevědomí, a hlavně je motivovat, aby začali méně spořit a více utrácet…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte