Přijme se osoba starší 40 let na místo s platem sto tisíc měsíčně a se zákonnou imunitou proti policejnímu stíhání. Hlavní náplň práce: čtení stížností. Neúspěšným uchazečům bude nabídnuto místo zástupce s platem pětasedmdesát tisíc. Takový inzerát si bude moci Poslanecká sněmovna zadat, pokud nyní i Senát a prezident schválí její zákon ze 4. listopadu o veřejném ochránci práv čili ombudsmanovi.

Ombudsman třikrát jinak

Z pohledu socialisty je to velký úspěch. Konečně najdou i prostí, práva neznalí občané zastání u někoho, kdo sice jejich věc zrovna nevyřeší, ale aspoň se na ni podívá. Podle klíčového paragrafu 15 smí ombudsman „i bez předchozího upozornění“ chodit na úřady a tam „nahlížet do spisů“ nebo „klást otázky jednotlivým zaměstnancům“. Jak potvrdí každý novinář, takové právo není úplně marné, a pokud se ombudsmanem nestane vyložený nekňuba, může se na úřadu leccos užitečného dozvědět. Zhruba stejně vybaven byl ovšem ministr Bašta pro svou akci čisté ruce - a výsledky, zdvořile řečeno, nejsou zrovna oslnivé. Z pohledu konzervativce je nový zákon svévolné a zbytečné pošlapání tradice. O stížnosti lidí se u nás už od doby králů stará kancelář hlavy státu. Ta dnešní funguje dobře a má v záloze zbraň, o jaké se ombudsmanovi ani nesní: prezidentskou milost. Konzervativce na novém předpisu znechutí i naprostý nedostatek „štábní kultury“. Odkdy se imunita proti stíhání uděluje obyčejným zákonem, když správně by patřila do ústavy? K tomuto…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte