Na nové desce Vladimíra Mišíka Nůž na hrdle lze dost zřetelně sledovat úroveň současného hudebního života v Čechách. Je-li řečeno „hudebního života“, jsou tím míněny dvě činnosti, jež těsně souvisejí se samotnou tvorbou a měly by jí sloužit: tou první je dramaturgická a editorská erudice vydavatelů, druhou pak hudební kritika.

Doneseno na tácu

Mišíkův vydavatel (Columbia/Sony Music Bonton) znovu prokázal, že by po něm chtěl moc ten, kdo by od něj čekal tvůrčí korekci muzikantů namísto mechanického vydání nahrávky, kterou do firmy donesou na tácu. Je až trapné připomínat, že ve světě je producentská spolupráce běžnou a velmi plodnou praxí: stejně jako film opravdu potřebuje dramaturga a kniha redaktora (mají-li dopadnout zdárně), je při vzniku desky užitečný (a občas nezbytný) producent. Koneckonců ani hvězdy formátu Boba Dylana se nerozpakují pustit si k tělu koncepčního hlídače a právě starší zavedení interpreti tak v posledních letech jemně a bez znásilňování vlastní poetiky udržují svůj výraz živý v měnícím se kontextu. U nás se ví o několika muzikantech, kteří dokážou „ohlídat“ cizí tvar (Ivan Kral, Muchow, Koller), ale vlastně se tu producentský systém nikdy příliš nepodporoval. Zákonitě tu tedy dnes nejsou osobnosti, které by - aspoň v malém českém měřítku - byly souměřitelné s Danielem Lanoisem, Rickem Rubinem, Mitchellem Froomem, Billem Laswellem, Michaelem Brookem a mnohými dalšími, kteří vlastní tvorbu dávno odsunuli do pozadí a jsou…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte