Poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) rád vypráví následující historku. Letos v létě na Hané tři měsíce nepršelo. Vždycky cestou domů do Olomouce vídal u cesty nově vysazené, usychající topoly. Kvapilovi to nedalo, a tak zavolal na úřad. Zodpovědný úředník se chytil za hlavu a nechal topoly zalít. Stromy byly zachráněny.Poslanci samozřejmě patří čest a sláva, příběh prý ale vypráví z jiného důvodu. Snaží se tím vysvětlit potřebu tak nudného kroku, jakým je pro většinu z nás reforma veřejné správy. Většinu věcí, které nás dnes zlobí v běžném životě, totiž nejde vyřídit tak snadno jako Kvapilovy topoly. Neexistuje totiž blízký úřad, kde bychom mohli žádat nápravu - musíme volat až do Prahy, kde naše starosti úředníky nezajímají ani v nejmenším. Po úspěšné reformě by se ovšem správa veřejných věcí přesunula mnohem blíž občanům, což by ve společnosti znatelně zvedlo náladu. Postupně by přestalo všeobecné a bezzubé „nadávání na poměry“, neboť každý by měl dost možností a pobídek ke snaze nepořádky vlastní silou zlepšit. Na ruku by mu přitom šli ochotní úředníci jen jen se třesoucí proměnit všechny dobré nápady ve skutečnost. V takové zemi by se přece muselo žít lépe.

Splněný termín

Na sobotní tiskové konferenci oznámila vláda Miloše Zemana zatím svůj největší úspěch. Stihla sepsat, jak slíbila, většinu právních norem nutných k provedení reformy, především zákony o obcích, krajích, okresních úřadech, jejich příjmech a pravomocích. Návrhy přitom nejsou…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte