Na náměstí ospalého maloměsta padají nízké mraky. Je temný lednový den pár minut po dvanácté a většina obchodů má polední pauzu. Poloprázdné chodníky tu a tam oživují žáci místního učiliště, kteří během volné hodinky na oběd odbíhají do zdejších podniků. Kromě nich na ulicích postávají už jenom důchodci a mladé matky, které vyrazily se svými kočárky na vzduch. Čas od času prořízne odpolední oblohu hukot nízko letící stíhačky. Stroj míří k nedalekému vojenskému letišti, jehož přistávací plocha připomíná, že v poklidné středočeské Čáslavi se přece jen něco děje. Experti NATO si ho totiž vybrali jako první české letiště, které budou využívat letadla Aliance. V desetitisícovém městě se ale dějí i jiné zajímavé věci. Ministerstvo vnitra ho mezi českými sídly eviduje jako území s největší kriminalitou. Víc trestných činů na jednoho obyvatele vykazuje už jenom turistická zóna v centru Prahy.

Zelení zločinci

Na rozdíl od centra české metropole ale Čáslav coby typické české maloměsto disponuje všemi znaky „klidného“ sídla. Lidé na ulicích se většinou alespoň povrchně znají, ve městě se nepohybují bohatí cizinci, před domy neparkují luxusní auta, neoperují tady drogové ani kuplířské gangy a ukradené věci se v porovnání s anonymní metropolí samozřejmě velmi těžko prodávají. Přesto tady policie ročně eviduje jeden trestný čin na deset obyvatel. Za městem zaostávají průmyslová sídla typu Ústí nad Labem nebo Ostravy, jako celek dokonce i Praha. Jak je to…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte