Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Proces

Ve čtvrtek začal naostro první senátní proces se zvoleným americkým prezidentem (Andrew Johnson se v roce 1865 ujal úřadu jako viceprezident zavražděného Lincolna). Senátoři se domluvili, že nejdříve vystoupí žalobci, kteří se pokusí zdůvodnit, proč Clintona odsoudit.

Mlčet pod hrozbou vězení

Žalobce zastupují „manažeři impeachmentu“, 14 republikánských reprezentantů pod dohledem Henryho Hydea z Illinois. Pak přijde na řadu prezidentova obhajoba. Posléze budou moci senátoři-porotci posílat své dotazy písemně oběma stranám: mají totiž pod hrozbou uvěznění zakázáno mluvit nahlas. Po ukončení první fáze se Senát rozhodne, jak dál. Poté, co Senát tento postup jednomyslně schválil, rozhostilo se mezi pozorovateli komické nadšení z náhlého záchvatu nadstranickosti. Přitom každý ví, že jednomyslnosti bylo dosaženo odkladem sporných otázek o dva týdny. Největší spor je o předvolání svědků. Mnoho demokratů je zajedno s prezidentem v tom, že svědků netřeba. Je to pochopitelná kalkulace; dvoutřetinová většina dotázaných občanů si stále nepřeje Clintonovo odsouzení. Čím rychlejší proces, tím jistější je prezidentovo osvobození. Republikáni naopak doufají, že během výslechu svědků se může vývoj otočit nečekaným směrem.Jenže už minulý týden se nadstranickost začala rozpouštět jako sněhulák na konci zimy. Republikáni zahájili porady o strategii předvolání svědků, a dokonce některé případné svědky kontaktovali. To vůdce senátní menšiny Tom Daschle z Jižní…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte