S inflací se nesetkáváme jen v ekonomice, ale i v řadě jiných oborů lidské činnosti. Vezměme si například sémantiku. Slova, která měla dříve zcela jednoznačný význam, se dnes s pomocí jemných významových posunů používají i v podstatně jiných a širších souvislostech. Nemá velký smysl proti spontánním jazykovým trendům bojovat - jazyk nelze spoutat zákonem, byť se o to některé vlády snaží. Můžeme ale upozorňovat na to, jak se s inflací významu některých slov vytrácí i hlavní smysl jejich původní výstrahy.

Nelze držet monopol

V srpnu vyšel v deníku The Jerusalem Post článek Davida Newmana s titulem „Vyvolený lid?“. Autor si v něm všímá dvou věcí. Za prvé: Izrael, který se ještě v 50. a 60. letech prezentoval jako stát ve všech ohledech unikátní, podléhá globalizaci - stává se čím dál normálnější zemí se vším, co to obnáší. Imigranti už nejsou pouze ceněným fundamentem státu, ale spíše prostými přistěhovalci jako jinde na světě. Kibucy se mění ze vzorných kolektivistických zemědělských družstev v prosperující byznys orientovaný na průmysl. Hospodářství, dříve do značné míry socialistické, se rozsáhle privatizuje. Za druhé: globalizace coby vzájemná výměna technologií, zkušeností a dovedností se týká i výraziva. Podobně jako si Izrael „vypůjčil“ privatizaci, si jiné národy „vypůjčily“ termíny holocaust, ghetto či diaspora. Některým Izraelcům se to sice nelíbí, ale Newman říká zhruba toto: v dnešním propojeném světě není možné tyto pojmy monopolizovat…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte