Korupční skandály mají buď reálný základ, vyjdou-li najevo skutečnosti o nekalých aktivitách ekonomických či politických subjektů, anebo slouží ke kompromitaci protivníka. Odtud i ruský slangový termín kompromat (kompromitující materiál), který se v ruských médiích - a dnes již i v odborné literatuře - objevuje od roku 1991. V nynějším korupčním skandálu, který zasáhl Rusko a výrazně poškozuje jeho prestiž, jde ovšem o spojení reálných faktů s cílenou kompromitací.

Začal to Skuratov

V prvních dnech ruská média skandál prakticky nekomentovala, pouze pečlivě přetiskovala informace, aniž zaujala vlastní stanovisko. Reakcí řadových Rusů byl pocit zahanbení, což při mimořádné neoblibě ruského prezidenta mezi jeho „poddanými“ nepřekvapuje.Překvapivější byl postoj samotného Jelcina a jeho „rodiny“. Nezazněl odtud žádný hlas, který by vinu buď přiznal, nebo odmítl. Kreml prostě mlčí a pouze jeho mluvčí jedinkrát odmítl tvrzení západních médií. Roli obhájce ruských zájmů tak byla nucena převzít exekutiva. Ta ústy šéfa diplomacie prohlásila, že Švýcarsko se vměšuje do záležitostí Ruska a poškozuje jeho prestiž. Dlužno přitom říci, že Moskva od samého počátku ve vyšetřování kauzy spolupracuje a nynější generální prokurátor Ruska je v kontaktu se švýcarskou generální prokurátorkou Carlou del Ponteovou, jež šetření iniciovala.Do jisté míry stálo u zrodu celé kauzy samo Rusko. Již v zimě začal tehdejší generální prokurátor Jurij Skuratov vyšetřovat…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte