Na tuzemských silnicích a ulicích se odehrává boj - o místo, o čas, o pocit důležitosti. A pravidla, která by tento boj měla držet na uzdě, zatím straní silným. Chodci ustrašeně uskakují před automobily, malé vozy dělají místo sebevědomým terénním strojům a celé to hejno nakonec rozežene řinčící náklaďák. Kdo nezmizí z cesty včas, toho smete blikání světel, troubení a urážlivé posunky.Chtít dnes od politiků, aby zvlčilým silnicím ulehčili například podporou rozvoje cyklistiky, se může zdát bláhové. Polistopadový axiom přece zní, že pro Čechy je jedním z nejdůležitějších symbolů nové éry právě možnost svobodného a pohodlného pohybu osobním autem. Nicméně zkušenosti z několika letních sezon po sobě už naznačují určitou naději.

Jízda divočinou

Původně to vypadalo jako krátkodobá zábava. Koncem 60. let si skupinka kalifornských mládenců oblíbila zvláštní dobrodružství: na masivních starých kolech sjížděli cestou necestou svahy místních hor. Později přišli na to, že se dá jezdit i nahoru, stačí si po vzoru závodníků přimontovat přehazovačku, kterou jiní američtí průkopníci vynalezli už na začátku dvacátého století.Když pak kalifornští hipíci přestali svá horská kola hledat po starých garážích a začali je vyrábět, měli úspěch: tichá terénní jízda „divočinou“ se postupně stala koníčkem širokých mas. Zrodilo se zbrusu nové odvětví průmyslu, které chrlí stále dokonalejší a dokonalejší kola, s nimiž lze bez velkého tréninku vyjet na každý kopec.V západní…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2423

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte