Po devíti letech restitučního sporu je profesor Eduard Goldstücker tam, kde v roce 1991 začal: u okresního soudu v Děčíně. „Na začátku mi u soudu říkali, že se to dá vyřešit za měsíc. Teď vidím, že už se konečného rozsudku nedožiju,“ konstatuje šestaosmdesátiletý literární historik a přední znalec Kafkova díla. Na jeho případu přitom není nic složitého. Profesor coby zapálený stoupenec „reformního komunismu“ emigroval záhy po příchodu sovětských okupačních vojsk a stát - v rozporu i s tehdejšími předpisy - zkonfiskoval jeho chalupu v Kytlici na Děčínsku. Dům (který si Goldstücker koupil z odškodného za čtyřleté věznění v 50. letech) získal obratem normalizační aparátčík, šéf úřadu předsednictva vlády. A má ji dodnes. Profesor sice vyhrál na okrese i na kraji, odpůrce se však odvolal až k Nejvyššímu soudu. Zdejší soudkyně Ivana Zlatohlávková předloni verdikty zrušila a vrátila na okres. Důvod? U nižší instance prý nebyl předložen důkaz, že chata Goldstückerovým patřila. Příslušný důkaz (výpis z katastru nemovitostí) ale ve spisu je. Soudkyni Zlatohlávkové k rozhodnutí stačilo, že jej nižší soudci zapomněli přečíst do protokolu. „To je moje jediná zkušenost s polistopadovou justicí. Naštěstí,“ říká profesor Goldstücker.

Schovat se za předpis

Uvedený případ je klasickou ukázkou toho, jak vznikají justiční průtahy. Není ani ojedinělý. Letos stejná soudkyně Nejvyššího soudu vrátila na začátek šestiletý, dvakrát vyhraný spor. Na plné moci advokáta,…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte