Pár pěšáků čekajících dlouhé minuty na přechodu přes silnici protínající desetikilometrovou zónu mezi Zlínem a Otrokovicemi vypadá hodně podrážděně. Přes zebru se sune nepřetržitý proud aut. Jsme na jediné přístupové cestě, po které se lze dostat do budoucího krajského města ze zbytku Čech a Moravy. Široká asfaltka tu a tam běží mezi vilkami a paneláky. Devadesát procent vozů z nekonečné čoudící šňůry patří místním. Leccos o rozsahu zlínské řidičské vášně návštěvníkovi napoví už impozantní vjezd do města: posledních pět kilometrů „otrokovické“ spojky lemuje šestnáct značkových prodejen aut, čtyři benzinové pumpy a nespočet billboardů nabízejících opět automobily. Za jeden den projede kolem této lákavé nabídky zhruba čtyřicet tisíc aut. Vytíženějšími komunikacemi jsou v Česku pouze pražská magistrála a průjezd Plzní. Katastrofální situace může být temnou předzvěstí stavu české krajiny za pár let.

Kdo se bojí šesti pruhů

„Doprava je prostě problém číslo jedna,“ říká náměstek zlínského primátora František Chvatík. V někdejším Baťově městě inženýři už dvacet let zpracovávají návrhy, jak jej vyřešit. Dvě oficiálně podporované verze, vymyšlené už za komunistů, jdou na ruku motoristům. Jednoznačným favoritem zlínské radnice je plán rozšířit stávající silnici na „rychlostní komunikaci“ se čtyřmi až šesti pruhy a mimoúrovňovými křižovatkami.„Šlo by vlastně o ekologickou stavbu,“ říká šéf odboru dopravy zlínské radnice Pavel Dohnal. Provoz by totiž podle…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3059

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte