„V jedné frontě porazíme rozvratníky a zúčtujeme s nimi i s ideovými strůjci těchto činů.“ Úvodník Večerní Prahy, tiskového orgánu ÚV KSČ, nezapřel 22. srpna 1969 vítězoslávu. Několik tisíc mužů ozbrojených sil a stovka tanků v noci předtím v Praze, Brně a Liberci úspěšně rozehnaly poslední větší demonstrace proti nově nastolenému normalizačnímu režimu. Před zdejšími komunisty opět svitla naděje vládnout pod záštitou svého východního protektora „na věčné časy a nikdy jinak“. Jak známo, plně to nevyšlo a o dvacet let později přece jen vyhráli občané v ulicích.Jenže uplynulo dalších deset let a komunisté se vracejí. Pětina Čechů se dnes neostýchá přiznat, že by jim ve volbách dala hlas. Zástupci KSČM zasedají v radách největších měst a demokratičtí politici v čele s místopředsedou vlády připomínají, že vláda komunistů měla celou řadu výhod a předností. V evropských a vlastně světových poměrech to je nevídaná věc. Právě třicáté výročí srpna 1969 tedy může dát odpověď na otázku, proč se Češi jako jediní z demokratických národů nedokážou zbavit komunistického dědictví a proč se právě zde mohou komunisté už během několika měsíců stát opět nejsilnější politickou stranou.

Tanky na náměstí

Občané Československa byli na jaře roku 1969 v nepříjemné situaci. Dobře viděli, jak diktatura vládnoucí strany nabývá na síle a jak se země mění ve zcela bezprávný satelit Moskvy. Většina z nich se jen těžko vyrovnávala s myšlenkou, že politická reprezentace, které v…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte