Červenec nepřinesl zemi vycházejícího slunce totální zhoubu, kterou prorokovali četní místní vykladači Nostradamových proroctví a jíž se pod vlivem více než tří desítek publikací o celkovém prodaném nákladu vyšším než 10 milionů výtisků v různé míře obávalo 20 % a podle jiných průzkumů až 40 % Japonců. „Odborníci“ se přeli pouze o to, zda se příčinou záhuby stane nečekaný výbuch dávno vyhaslé sopky Fudži, obří vlna cunami či spíše jaderný útok ze Severní Koreje.A pokud jde o premiéra Keizóa Óbučiho: u politika, jehož loni většina analytiků odepisovala jako málo zajímavou přechodnou figurku (Respekt č. 32/98), je úspěchem holý fakt, že se mu poslední červencový pátek podařilo oslavit roční výročí nástupu do premiérského křesla právě v tomto křesle. Ovšem Óbučimu se povedlo i něco navíc. Kabinet muže, jehož američtí novináři loni s gustem označovali za „nejvychladlejší ze všech studených pizz“ (u nás bychom nejspíš řekli, že Óbuči má charizma leklé ryby), se podle červencového průzkumu deníku Jomiuri těší podpoře 52 % a premiér sám je s podporou 16 % nejpopulárnějším japonským politikem.

Naslouchat i konat

K docenění tohoto úspěchu je třeba několika vysvětlujících poznámek. V červenci 1998 začínala Óbučiho vláda s podporou 20 %. Přes hranici 50 % se přehoupla za 12 měsíců - vládě jednoho z Óbučiho předchůdců Jasuhira Nakasoneho, která do úřadu nastoupila v roce 1982 s podobně nízkou popularitou, se to povedlo až po 21 měsících. V osobnostní rovině…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte