Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Rozhodovat by měl pacient

MUDr. VLADIMÍR KOZA (nar. 1954) se po studiu na plzeňské lékařské fakultě věnuje hematologii v tamní fakultní nemocnici. Po roce 1989 začal s několika spolupracovníky uskutečňovat transplantační program, který má dát nemocným stejnou šanci uzdravit se, jakou by mohli mít na Západě. Z jeho iniciativy byla v roce 1992 založena Nadace pro transplantaci kostní dřeně, díky níž mohl vzniknout největší registr dárců kostní dřeně v ČR. V. Koza je předsedou správní rady Nadace a primářem hematologicko-onkologického oddělení FN v Plzni. Je ženatý a má dvě dcery.

Jak člověk dostane leukémii?

Za dvacet let, co se leukemií zabývám, jsem tuto otázku dostal s naprostou pravidelností od každého, kdo leukemií onemocněl. Ale odpovědět neumí zatím nikdo na světě. Snad je důležitější, že si dnes víme víc rady s jejím léčením. Před několika málo lety byla považována za smrtelnou nemoc. Jenže hematologie prodělala tak velký pokrok, že dnes mají mladí lidé naději na úplné vyléčení. Je to tím, že kromě chemoterapie mohou podstoupit transplantaci kostní dřeně.

Kdy doporučujete transplantaci?

Pacient má obvykle na výběr víc možností, z nichž každá má svá pro i proti. Transplantace je jediný postup, kterým se může úplně vyléčit. Je tu ale riziko, že dojde ke komplikacím neslučitelným se životem, a člověk zemře dřív, než kdyby bral určité léky. U dvou konkrétních lidí je vlivem řady faktorů pravděpodobnost vyléčení jiná, i když…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte