Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Před třetí světovou

Reformní ofenziva v Polsku pokračuje. Poté, co prosadila nové správní členění a s tím spojenou zásadní decentralizaci státu, předložila Buzkova pravicová vláda Polákům k Novému roku další dvě velké reformy: důchodového a zdravotního pojištění. Ale ten, kdo by očekával nějakou mimořádnou radost „reformátorů“ v Polsku, by se zmýlil. Právě naopak, spíše se množí pochybovačné hlasy, jak to před pár dny formuloval pravicový deník Zycie: „Podaří se tak velkou dávku změn spolknout bez udávení?“ Dodejme, že otázka má svůj důvod. Ještě ani neskončila stávka horníků namířená proti novým předpisům regulujícím odchod do důchodu, a svých práv a privilegií se bez okolků začala domáhat další profesní skupina - lékaři.

Sladký život důchodce

Podle průzkumů veřejného mínění si na stav zdravotnictví stěžuje přes 80 % Poláků. Nespokojenost vyvolávají dlouhé fronty před ordinacemi, mnohaměsíční čekací lhůty na příjem do nemocnice, arogantní lékaři. Nespokojená je také většina lékařů, a to zase kvůli výši platů, přetíženosti administrativními úkony a konečně kvůli nedostatečnému vybavení pracovišť moderní technikou. Celkový obraz doplňuje téměř všeobecná korupce (formou „obálky“), zvláště v nemocnicích.Z hlediska průměrného Poláka vypadá mnohem lépe situace s důchody. Měřeno jak paritou kupní síly, tak i poměrem k průměrné mzdě se v Polsku vyplácejí rozhodně nejvyšší důchody v celé postkomunistické Evropě (pro srovnání: jestliže loni činil průměrný český důchod kolem…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte