Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kdo má půdu, je svobodný

Sté výročí je bezpochyby dobrým důvodem vzpomenout na minulé časy. Na Tři krále roku 1899 byla na pražském Žofíně založena Agrární strana, nejúspěšnější a hlavní státotvorná strana masarykovské republiky. Žádná oslava však na Žofíně neproběhla, ani Václav Klaus nesvolal pravicové politiky na pouť k hostivařskému hrobu Antonína Švehly.

Řepa a republika

Před sto lety se to odehrálo zcela banálně: venkovští politici liberální mladočeské strany usoudili, že jejich partaj zapomíná na zemědělce, a tak si založili stranu vlastní. Do roka měli dvacet tisíc členů a boj za selský stav mohli přitvrdit. První velkou bitvu začali v roce 1902 za rozbití cukrovarnického kartelu, který předpisoval pěstitelům řepy nízké výkupní ceny. V boji se proslavil Antonín Švehla, který rolníky přesvědčil, aby užili nejtvrdších nátlakových prostředků včetně stávek. Když souboj s kartelem po sedmi letech vyhrál, stal se předsedou strany. Po první světové válce se ukázalo, že agrárníci (přejmenovali se tehdy na Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu) jsou jedinou stranou, která dokáže konkurovat socialistům a jejich plánům na zestátnění celé ekonomiky. Ve volbách v roce 1920 sice dostali o poznání méně hlasů (10 % proti 25 % pro sociální demokraty a 8 % pro národní socialisty), měli však Švehlu.Jeho tehdejší postup je nevyužitou inspirací pro dnešní politiky. Se socialistickými stranami dohodl menšinovou vládu, v níž měl čtyři křesla z šestnácti. Věděl, že…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte