Kosovo se dnes stále výrazněji přesouvá z televizních obrazovek na kalkulačky světových finančníků. Albánští uprchlíci se vracejí, Srbové naopak vyrážejí z Kosova, tu a tam vybuchne mina - prostě obrázky, které vidíme už skoro dva týdny, řekne si otrlejší divák TV zpravodajství. O to více se začíná hovořit řečí čísel: kolik stála válka, jaká je peněžní výše způsobených škod a jak to všechno znovu postavit na nohy. Evropští lídři mluví vznosně o „Paktu stability“, novinové titulky jsou však přízemnější. „Dávat a brát na Balkáně“ zní příznačně název článku v mnichovském deníku Süddeutsche Zeitung. Tomu rozumí každý od Aljašky po Vladivostok: na Balkán totiž nebude proudit jen humanitární či rozvojová pomoc, ale také investice. A nejen to. Ve hře je i ruský dluh vůči západním věřitelům.

Komu dát a komu ne

Kosovská válka, přesněji řečeno válka NATO proti Bělehradu, představovala určité novum už svou motivací a cílem: na rozdíl od Bosny navrátit poměry v Kosovu do předválečného stavu. Pravda, Bělehrad kapituloval, ale zdaleka není jisté, zda se podaří splnit ambiciózní cíl NATO. Navíc Bělehrad kapituloval nikoliv bezpodmínečně, to znamená, že Západ mu nemůže diktovat své podmínky: pánem je pouze v samotném Kosovu, a to ještě na bázi konsenzu s Ruskem. Proto také otázka obnovy Balkánu nemá jednoznačné zadání ani odpověď. Soustředit se na samotné Kosovo? Přidat k tomu i jugoslávskou Černou Horu, která se distancuje od Bělehradu? Podpořit také konkrétní…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte