Pokud se nic neděje, nikdo vám určitě nebude vyčítat, že neskáčete po hlavě do páchnoucí žumpy. Když se v ní ale topí člověk, všecko je jinak. Pak se tam vrhnout musíte. Podobně by za normální situace každý pochopil, že se lidová strana a Unie svobody nehrnou do vlády s hluboce centralistickými pudy. Jenomže není obyčejná situace, hraje se o náš vstup do Evropské unie.

Slovenské varování

Minulý týden z Komise EU „prosákla“ zpráva, že nás na podzim čeká zdrcující hodnocení. Vláda Miloše Zemana pro vstup do Evropské unie neudělala nic, co nemusela. Bruselské pocity lapidárně vyjádřil autor projektu uspořádání Evropy po skončení války v Jugoslávii Michael Emerson: „Česká republika ztratila politickou vůli ke změnám.“ O tu jde zřejmě mnohem víc než o ekonomické ukazatele, v nichž dosud - ze setrvačnosti - své postkomunistické sousedy předstihujeme. Zpráva o nevůli ke změnám je drsná zvláště v době, kdy menšinová vláda dokončuje teprve první rok svého působení. Loni po volbách nikdo nevěděl, jak si povede, zda splní své sliby a nasadí vyšší asociační tempo. Z programových a ideologických důvodů bylo také jasné, že Unie svobody neusedne se Zemanem ve vládě. Pochopitelné bylo i chování lidovců: vstup do vlády bez Unie svobody a za podpory komunistů by byl pro ně smrtící.Slyšíme dnes často, že české politice prý chybí vize. Když hrozí, že zůstaneme přede dveřmi, nabízí se téma Evropské unie samo. O jak velkou věc jde, se pozná, když si představíme, že v…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte